Medyków coraz mniej. Konferencja Prasowa.

Od dawna mówi się o tym, że w Polsce jest za mało lekarzy i pielęgniarek, lecz w momentach taki jak ten, uświadamiamy sobie jak bardzo ich potrzebujemy.

W zeszłym roku wyjechała rekordowa liczba lekarzy i lekarek. Wydano prawie 200 zaświadczeń, na podstawie których medycy mogą podjąć pracę w innym kraju wspólnoty.

Według Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy odpływ medyków jest spowodowany złymi warunkami pracy oraz niskimi wynagrodzeniami.

Jeszcze w 2008 roku średni wiek pielęgniarki wynosił nieco ponad 44 lata, dziś to 53 lata. Świadczy to o niedostatecznej zastępowalności pokoleń w tych branżach. Młodzi ludzie nie wybierają zawodu pielęgniarza/pielęgniarki, ponieważ niesie za sobą niskie płace oraz nierzadko zapracowanie.

Ci którzy się w Polsce wykształca, decydują się na emigrację – za granicą czekają ich godne zarobki oraz lepsze warunki pracy. Potrzebne jest realne dofinansowanie ochrony zdrowia. Bez zwiększenia zarobków lekarzy, lekarek, pielęgniarek oraz położnych, zostaną nam szpitale, w których nie będzie miał kto leczyć.