Wanda Nowicka

Wanda Nowicka
Posłanka IX kadencji, Lewica

Działaczka społeczna, obrończyni zdrowia i praw kobiet. Wspózałożycielka i wieloletnia przewodnicząca Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Posłanka i wicemarszałkini Sejmu VII kadencji. W IX kadencji Sejmu przewodnicząca Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz współzałożycielka i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet.

Działalnośc parlamentarna w IX kadencji Sejmu

W wyborach do Sejmu w 2019, startując z pierwszego miejsca na liście Lewicy w okręgu nr 29, otrzymała 25 767 głosów, osiągając trzeci wynik w okręgu i
uzyskując mandat posłanki IX kadencji. W Sejmie została przewodniczącą Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych . Założyła Parlamentarny Zespół Praw Kobiet i została jest jego przewocniczącą.


Posłanka i Wicemarszałkini VII kadencji Sejmu

Wicemarszałkini Sejmu VII kadencji. Doprowadziła m.in. do nadania  jednej z sal sejmowych patronatu  słynnej Polki – Zofii Moraczewskiej – posłanki I Sejmu 1918 r.  Jak dotąd jest to jedyna sala sejmowa nazwana imieniem kobiety. Ustanowiła wtedy nagrodę Kryształowego Świecznika za działalność na rzecz państwa świeckiego. Doprowadziła do zainstalowania przed budynkiem Sejmu parkingów na rowery.

Oto szczegółowe podsumowania aktywności poselskiej Wandy Nowickiej w VII kadencji Sejmu RP (plik *.pdf):

Działalnosć społeczna, ekspercka i dydaktyczna

Współzałożycielka Stowarzyszenia Neutrum na rzecz państwa świeckiego (1990).

Ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia i ONZ, współpracowała z różnymi instytucjami Unii Europejskiej i Rady Europy. Autorka wielu raportów do ONZ i Unii Europejskiej na temat łamania praw człowieka, w tym praw kobiet. Wielokrotnie występowała na forach międzynarodowych (ONZ, UE, Harvard University, Columbia University, New School, CUNY, Universytet Kalifornijski na temat praw człowieka).

Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego i Rutgers University w Stanach Zjednoczonych.

Wyróżniona przez New School – słynny uniwersytet w Nowym Jorku –  Nagrodą Uniwersytetu na Wygnaniu (University-in-Exile) za walkę o prawa kobiet w Polsce i na świecie.

Członkini Rady Kongresu Kobiet. Prezeska Stowarzyszenia Równość i Nowoczesność.

Działalnosć w Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Wanda Nowicka byłą jedną z założycielek Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i prowadziła ją przez 20 lat (1991-2001). Stworzyła koncepcję programową i podwaliny materialne Federacji, dzięki czemu Federacja stała się jedną z najbardziej widocznych i skutecznych organizacji społecznych działających na rzecz kobiet i praw człowieka. Głównym celem Federacji było dążenie do liberalizacji restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej obowiązującej w Polsce od 1993 r..

Federacja pod kierunkiem Nowickiej zaangażowana była w trzy próby odrzucenia zakazu aborcji – w 1994 r., w 1996 r. i w 2004 r.

Szczególnie ważnym celem działania Federacji była edukacja, za pośrednictwem Telefonu Zaufania, społeczeństwa, zwłaszcza kobiet i młodzieży, w zakresie seksualności i rozrodczości po to, by dostarczyć odpowiedniej wiedzy umożliwiającej zapobieganie niechcianej ciąży i przemocy seksualnej. Poradnictwo w ramach Telefonu Zaufania pomagało kobietom radzić sobie z nierzadko dramatycznymi skutkami zakazu aborcji, który wywarł negatywny wpływ na życie setek tysięcy Polek i ich rodzin.

Dlatego też od początku Federacja z inicjatywy Nowickiej podjęła wiele ogólnopolskich kampanii rzeczniczych, których celem było uświadomienie społeczeństwu i politykom, jak złe i dyskryminujące jest prawo antyaborcyjne.

(kliknij zdjęcie poniżej, by przeczytać więcej o działalności Wandy Nowickiej w ramach Federacji)

Wanda Nowicka prywatnie

Z wykształcenia filolożka klasyczna, bioetyczka. Nauczycielka języka angielskiego, łaciny i greki w liceach warszawskich. W 2017-18 r. studiowała filozofię i nauki polityczne na Sorbonie w Paryżu. Matka trzech synów. Miłośniczka muzyki, zwłaszcza klasycznej. Uwielbia pływanie, jazdę na rowerze i Nordic Walking.

interpelacje Wandy Nowickiej:

interpelacje posłanki Wandy Nowickiej, którym nadano bieg w IX kadencji Sejmu (strona Sejmu RP)

interpelacje posłanki Wandy Nowickiej, którym nadano bieg w VII kadencji Sejmu (strona Sejmu RP)