• Home
  • inicjatywy/koronawirus
Inicjatywy / koronawirus

inicjatywy/koronawirus

Od pierwszych dni mojej pracy w Sejmie nowej kadencji podejmowałam kolejne inicjatywy wychodzące naprzeciw bieżącej sytuacji i aktualnym potrzebom obywatelek i obywateli, dotyczące zarówno problemów mojego okręgu wyborczego, jak i spraw o znaczeniu ogólnopolskim. W listopadzie 2019 r. powołałam wraz z grupą posłanek i posłów Lewicy i KO Parlamentarny Zespół Praw Kobiet. W ostatnich tygodniach wśród podejmowanych przeze mnie zagadnień dominują tematy związane z pandemią koronawirusa i prawdopodobnie – niestety – będzie ich coraz więcej.


(19.06.2020) Na wniosek Lewicy NIK skontroluje majowe nie-wybory

To dobrze, że na wniosek Krzysztofa Śmiszka NIK skontroluje nie-wybory z 10 maja. Nie ma zgody na marnotrawienie środków publicznych, łamanie prawa i niekompetencję. PiS i minister Jacek Sasin odpowiadają za wyrzucenie w błoto prawie 70 mln złotych.


(17.06.2020) Rząd PiS przeciw standardom humanitarnego uboju zwierząt

Pandemia COVID-19 staje się coraz częściej pretekstem do obniżania standardów nie tylko w dziedzinie ochrony praw człowieka i obywatela/ki. Rząd PiS nie przejmuje się losem zwierząt.


(08.06.2020) Śląsk stał się zagłębiem koronawirusa

Już od dawna było wiadomo, że Śląsk jest w sposób szczególny narażony na rozprzestrzenianie się pandemii, ale rząd nic z tym nie zrobił. Co można zrobić teraz?

(02.06.2020) Osoby niewidome i niedowidzące muszą zostać poinformowane, jakie przysługiwać im będą ułatwienia w czasie wyborów prezydenckich

Głosowlaiśmy w Sejmie poprawki Senatu dotyczące ustawy o wyborach prezydenckich. Jedną z dobrych poprawek jest ta o możliwości dostarczania pakietów wyborczych osobom niewidomym i niedowidzącym, ale trzeba wyraźnie ustalić, jak zostaną one poinformowane o tym, że mogą tego zarządać.


(29.04.2020) Otrzymałam odpowiedź na moją interpelację dotyczącą przyczyn niedoboru masek ochronnych w Agencji Rezerw Materiałowych

Otrzymałam zaległą odpowiedź na interpelację, w której pytałam premiera o to, czemu Agencja Rezerw Materiałowych nie ma na stanie masek ochronnych. W międzyczasie media dotarły do związanej z tym tematem afery – maski były, ale zostały – już w trakcie rozlewania się po świecie epidemii – wyprzedane, za grosze, między innymi prywatnym firmom. Poniżej odnoszę się do tego pisma…


(28.04.2020) Trzeba wprowadzić stan klęski żywiołowej

W takich jak obecne okolicznościach Konstytucja przewiduje wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Rada Ministrów może wprowadzić go na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, a jego przedłużenie może nastąpić za zgodą Sejmu.


(25.04.2020) List do prezydentów miast w sprawie wydawania Poczcie Polskiej spisów wyborców

Poczta Polska żąda od samorządów wydania spisu wyborców. Wiem, że włodarze Śląskiego Związku Gmin i Powiatów mówią jednym głosem – jest to bezprawie, któremu należy się sprzeciwić. Wysłałam jednak maile do prezydentów i burmistrzów mojego okręgu z prośbą o potwierdzenie ich stanowiska oraz z pytaniem o to, czy nie uważają za zasadne skierowania zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych przez podmiot do tego nieuprawniony. Nie może być zgody na takie postępowanie.


(07.04.2020) Bezpłatna pomoc prawna w moim biurze poselskim

W moim gliwickim biurze można otrzymać bezpłatną pomoc prawną. Szczególnie dotyczy to osób pracujących, borykających się z licznymi problemami w związku z pandemią koronawirusa:


(05.04.2020) Brak odpowiedzi na moje pytania w sprawie Agencji Rezerw Materiałowych

Dwa tygodnie temu zapytałam Premiera (interpelacja z 25.03.2020), czemu Agencja Rezerw Materiałowych nie ma dość masek ochronnych. Nie dostałam odpowiedzi. Dziś okazuje się, że Agencja w połowie lutego (a więc kiedy Pandemia była już w Polsce) SPRZEDAŁA po 10 zł prawie 63.000 profesjonalnych francuskich masek ochronnych prywatnej firmie, która dziś odsprzedaje je po ponad 100zł.

kliknij poniżej, żeby dowiedzieć się więcej i przeczytać tekst mojej interpelacji:


(03.04.2020) Sytuacja szpitala w Tarnowskich Górach

Poruszona sytuacją szpitala w Tanowskich Górach rozmawiałam z dyrektorem Jagodzińskim. Zaoferowałam gotowość pomocy.
Powiedział, że na razie sytuacja w szpitalu się poprawiła. Odzew na jego apel o żywność był ogromny.
Dyrektor Jagodziński powiedział, że odezwie się do mnie, gdybym jako posłanka mogła udzielić jakiejś pomocy.

Chciałem wszystkich Państwa poinformować, iż w dniu dzisiejszym, w godzinach popołudniowych, potwierdzono zakażenie…

Opublikowany przez Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. Wtorek, 31 marca 2020


(03.04.2020) Co się dzieje z przeterminowanymi lekarstwami?

Pandemia koronawirusa, z którą zmaga się nasz kraj, wymusza liczne zmiany w funkcjonowaniu systemu publicznej służby zdrowia. Jedna ze zmian, która w tych dniach może umykać naszej uwadze, dotyczy ochrony środowiska, tj. zbierania przez apteki przeterminowanych lekarstw i sprzętu medycznego w celu ich utylizacji. W świetle nowych przepisów, pracownicy aptek nie mogą mieć fizycznego kontaktu z przedmiotami przyniesionymi przez klientów, a więc także z przeterminowanymi lekarstwami i sprzętem medycznym. Poniżej znajduje się więcej informacji i ntekst mojej interpelacji w tej sprawie:


(02.04.2020) Dzieci z niepełnosprawnościami a kryzys COVID-19

COVID-19 to problem, który dotyka również osoby z niepełnosprawnościami. Zgłaszają się do mnie osoby, które obawiają się o przyszłość swoją i swoich dzieci. Jaka pomoc przewidziana jest dla dziecka z niepełnosprawnością, jeśli opiekujący się nim rodzic ma koronawirusa? Jakie świadczenia przysługują rodzicom dorosłych osób z niepełnosprawnościami w przypadku zamknięcia dziennych ośrodków opiekuńczych? Co ze świadczeniami opiekuńczymi dla pracujących rodziców dzieci z niepełnosprawnościami powyżej 8 roku życia? Jak zabezpieczeni będą pracodawcy i pracownicy zakładów pracy chronionej?
Czy są przewidziane dodatkowe gwarancje lub formy wsparcia dla firm niebędących zakładami pracy chronionej, zatrudniających osoby niepełnosprawne?

Takich problemów jest mnóstwo. Mam zamiar złożyć interpelacje w tych sprawach na ręce Pani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie możemy zapomnieć o wsparciu osób z niepełnosprawnościami w dobie COVID-19.(7 marca 2020) Koniec z piekłem kobiet – projekt Lewicy

Dziś został przedstawiony projekt ustawy przywracającej kobietom pełnię praw i dającej mieszkankom naszego kraju taką samą ochronę, jaką cieszą się pozostałe Europejki.

Piekło Kobiet

(25.01.2020) Czym w istocie jest „kompromis aborcyjny”?

W ostrej wymianie zdań z red.Klarenbachem (TVP) i posłem Andruszkiewiczem przypomniałam o tym, czym w istocie jest tzw. kompromis aborcyjny. (program Minęła 20:00 TVP)


(24.01.2020) Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Sejmie

Podsumowanie raportu „Federy” o prawa reprodukcyjnych:


(22.11.2019) O co chodzi w sporze o żeńskie końcówki?


(13.11.2019) Powstał Parlamentarny Zespół Praw Kobiet

Powstał Parlamentarny Zespół Praw Kobiet (PZPK). Jego misją est działanie na rzecz zagwarantowania kobietom pełnej realizacji konstytucyjnej zasady równości.