Samodzielni rodzice tracą na Polskim Ładzie! [VIDEO]

Wraz ze środowiskami kobiet, które samotnie wychowują dzieci uczestniczyłam w konferencji prasowej w sprawie dotkliwych zmian w Polskim Ładzie, przez które osoby te na gorszej pozycji niż na przykład małżeństwa. 

Wprowadzona w Polskim Ładzie Ulga 4+ daje duże, nieznane dotąd korzyści finansowe, przez co praktycznie zupełnie zwalnia małżeństwo z dochodów do 22 tyś. zł brutto miesięcznie. W międzyczasie wprowadzono zmiany, przez które samotny rodzic może odliczyć od podatku tylko 1500 zł rocznie od podatku – to 15 razy mniej niż samotne małżeństwo i 30 razy mniej niż rodzina wielodzietna. Zlikwidowano m.in. możliwość rozliczania się z dzieckiem. 

Tak zwany Polski Ład, a właściwie “antypolski nieład” uderza w samodzielnych rodziców, głównie matki, które bedą musiały płacić o wiele wyższe podatki niż było to wcześniej. Zgodnie z Polską konstytucją wszystkie rodziny powinny być tak samo traktowane, nie może być tak, żeby te nierówności były tak straszne. 

,,Jestem mamą samotnie wychowującą dwójkę małych dzieci od lat 9. Występuje tutaj w imieniu wszystkich samotnych rodziców, którzy borykają się z wychowywaniem dzieci w sposób samotny – na co dzień. Jest to niesamowity trud, a pieniądze, które mieliśmy dzięki możliwości rozliczania się razem z dzieckiem, były przeznaczane na zajęcia dla dzieci, na korepetycje, na rehabilitacje w przypadku dzieci dotkniętych niepełnosprawnością bądź na rozwijanie dodatkowych talentów.”

,,Małżeństwa, które nie posiadają dzieci, nadal będą mogły rozliczać podatki wspólnie, nawet jeśli małżonek bądź małżonka nie pracują. Takie małżeństwo będzie miało dwie kwoty wolne czyli 60 tys., my tej dwukrotnej wielkości nie będziemy miały.’’

,,Jestem samotnie wychowującą dziecko, i to dziecko niepełnosprawne – niezdolne do samodzielnej egzystencji. Jestem emerytką, pracuję bo muszę utrzymać na powierzchni swoje dziecko. Muszę go rehabilitować, leczyć, diagnozować. Moje dziecko wymaga opieki osoby drugiej, ja pracuję tak, żeby móc się dzieckiem opiekować, a jak jestem w pracy to mam opiekunki. Polski Ład zabiera mi na dzień dobry miesięcznie około 900 zł – mam emeryturę, więc jest drugi dochód; muszę zrezygnować z PITu 2; muszę zrezygnować z ulgi dla klasy średniej; nie mogę się z dzieckiem rozliczyć. (…) Nie będę miała już więcej dzieci, ponieważ mam 68 lat. Państwo nie zadbało o mnie, jest mi z tego powodu bardzo, bardzo przykro. “

,,O tym, że sytuacja jest bardzo poważna świadczy fakt, że panie przyjechały tutaj z rożnych części Górnego Śląska. Robią wszystko i organizują się przeciw niesprawiedliwym nowym podatkom i niesprawiedliwemu traktowaniu przez państwo. Chciałabym państwa zawiadomić, że rodzice samotnie wychowujący swoje dzieci, organizują protest 23 lutego pod Sejmem. Zapraszam przedstawicieli/ki do Sejmu i będziemy razem rozmawiać o tym co możemy jako parlamentarzyści i parlamentarzystki zrobić, aby wesprzeć postulaty środowiska kobiet samodzielnie wychowujących dzieci.”