Skutki decyzji Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej ws. aborcji

Odbyło się połączone posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet oraz Zespołu ds. Praw Reprodukcyjnych (link do transmisji). Minęło pół roku od skandalicznego pseudowyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

W tym czasie państwo trwale odwróciło się od kobiet, które utraciły resztki zaufania do instytucji publicznych. Tych samych instytucji, które powinny dbać o ich dobro i jak najlepszą sytuację.

Chcą one sięgać coraz dalej w swej represyjnej działalności, w tym zakazywać Polkom przerywania ciąży poza granicami kraju.

Wysłuchaliśmy wstrząsających historii kobiet, które zostały bezpośrednio dotknięte wyrokiem upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego. Wypowiedziały się również aktywistki, lekarze i lekarki. Jak wynika z relacji osób zaangażowanych w działalność na rzecz praw kobiet, przez pół roku, co najmniej:

597 Polek przerwało ciążę za granicą

10 tys. Polek zażyło tabletki w pierwszym trymestrze

194 Polki przeprowadziły domową aborcję farmakologiczną w drugim trymestrze

Wykonywane są one poza systemem ochrony zdrowia, tym samym systemem który powinien chronić kobiety. Aborcję będą, bo taka jest rzeczywistość – żadne drakońskie, nieprzystające do rzeczywistości prawo tego nie zmieni. Władze powinny ten fakt zaakceptować i usunąć represjonujące kobiety zapisy z kodeksu karnego.