Prawa kobiet to prawa człowieka!

Prawa kobiet to prawa człowieka!

PAP nt. konferencji prasowej:
„Czas najwyższy, że kwestie dotyczące praw kobiet przenieść do katalogu praw człowieka – mówiła przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet, posłanka Lewicy Wanda Nowicka po spotkaniu z unijną komisarz ds. równości.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Wanda Nowicka relacjonowała spotkanie posłanek Lewicy oraz europosła Roberta Biedronia z unijną komisarz ds. równości Heleną Dalli, a dotyczyło ono sytuacji kobiet w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Spotkanie odbyło się w poniedziałek w formie wideokonferencji.

Jak mówiła Nowicka, Komisja Europejska przygląda się sytuacji w Polsce i „rozważa rozmaite kroki”. „Pani komisarz zwróciła uwagę na fakt, że jest paradoksem, iż kiedy Polska wstępowała do Unii, to Polki miały więcej praw niż teraz” – relacjonowała Nowicka. Posłanka Lewicy podkreśliła, że „prawa zapisane w traktatach europejskich, są fundamentem Unii Europejskiej, więc nie jest tak, że Polska może bezkarnie łamać prawa kobiet przyjmując jakiekolwiek ustawy czy ustalenia, bo to jest sprzeczne z zasadami Unii Europejskiej”. „Jeżeli chodzi o dostępność do świadczeń z zakresu zdrowia reprodukcyjnego, Polki powinny się cieszyć się tymi samymi prawami, jak inne Europejki” – mówiła Nowicka.

Nowicka poinformowała także, że Dalli wyraziła chęć spotkania z Polkami – nie tylko ze świata polityki, ale również organizacji pozarządowymi i kobiecymi. „Czas najwyższy, żeby kwestie dotyczące praw kobiet, a trudno uznać, że prawa reprodukcyjne nie są prawami kobiet, nie należą do katalogu praw człowieka, bo wiadomo, że cały świat to przyjął, nie mogą być ciągle traktowane jako kwestie światopoglądowe, kwestie religijne czy kwestie wierzeń” – mówiła Nowicka. „Czas najwyższy, żeby prawa kobiet przenieść z katalogu światopoglądu tam, gdzie jest ich należne miejsce, czyli prawa kobiet i prawa człowieka” – dodała.”