Zwracamy się z propozycją spotkania do Przewodniczącej KE

List do Przewodniczącej KE z propozycją spotkania

Jako przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. Praw Kobiet, wraz z Joanną Scheuring-Wielgus – przewodniczącą zespołu ds. Ludności, Zdrowia i Rozwoju oraz Katarzyną Kotulą, przewodniczącą zespołu ds. Praw Reprodukcyjnych i Moniką Falej, przedowniczącą zespołu ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego – zwróciłyśmy się z prośbą o spotkanie do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen oraz do komisarz ds. równości Heleny Dalli, aby porozmawiać o sytuacji kobiet w Polsce.

Jako obywatelki Unii Europejskiej mamy ogromne oczekiwania co do tego, jakie działania UE oraz podległe jej instytucje powinny podjąć, w sprawie skandalicznych restrykcji dotyczących aborcji w Polsce.  

Nie może być tak, że z dnia na dzień kilkanaście obywatelek Unii Europejskiej, straciło prawo do decydowania o sobie, a Komisja Europejska i Unia Europejska z godnością milczą. Oczekujemy, że w tej sprawie zostaną podjęte działania.  

Jako przewodniczące zespołów parlamentarnych ds. Praw Kobiet, ds. Ludności, Zdrowia, Rozwoju oraz ds. Praw Reprodukcyjnych oraz Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego zwróciłyśmy się z pismami do Ursuli Von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz do Helena Dalli, komisarz ds. równości o spotkanie, aby nie poprzez media, ale osobiście opowiedzieć im jak wygląda sytuacja w Polsce. Chcemy również porozmawiać o tym, co KE w tej sprawie zamierza zrobić, nie może być tak, że nikt w Komisji tej sprawy nie podjął i się nią nie zainteresował. Łamane są w sposób ekstremalny prawa kobiet i nie można już mówić o równości, ale wręcz o ogromnej dyskryminacji kobiet w Polsce. 

Poniżej znajdują się listy w formacie pdf: